2014. május 22., csütörtök

Lakásunk legfőbb berendezési tárgyai, a bútorok vásárlásánál felmerülő kérdések:


Mire szeretném használni az adott bútordarabot?                         
Bútoraink nagy részét tárolásra használjuk, ezért sem mindegy, hogy hogyan helyezzük el őket lakásunkban. Ha bútor vásárlás előtt állunk mérlegeljük mi a célunk vele, mit szeretnék belehelyezni, fiókos, polcos, vagy akasztós felületre van leginkább szükségünk? Ha értékeinknek megfelelő tárolást biztosítunk, végeredményül kapunk egy rendezett otthont, ahol személyre szabott lakberendezési tárgyakkal igazán eredeti lakásunk lehet. Választanunk kell, hogy beépítsük vagy a későbbiekben mozgatni tudjuk az adott berendezéseket. Ha nem tudunk ebben a kérdésben dönteni, megoldásként választhatunk egy mozgatható gardróbszekrényt hozzá illő szekrény magasításokkal, kihajthatós fekhelyeket, amivel jelentős helyet spórolunk. Ha azonban nem találunk számunkra megfelelő darabot, tervezzünk egyedi bútort, méretezzük be, és vegyük fel egy hozzáértővel a kapcsolatot. Nézzük meg ez az illető milyen munkát végzett már máskor, és ha elégedettek leszünk a munkájával, készíttessük el vele. A végeredmény egy olyan bútordarab, ami minden elvárásunknak megfelel, és nem utolsó sorban mi terveztük meg!                                                                     

                                        Praktikusan berendezett gardrób szekrény
A méretekkel, arányokkal tisztában vagyok-e?
Még mielőtt beszerzünk egy új darabot kellő odafigyeléssel mérjük meg az erre a célra szánt helyet! Inkább hagyjunk rá 1-2 cm-t, minthogy később szembesüljünk azzal, hogy: nem fér be! Célszerű a boltban az eladót kérdezni a pontos méretről, vagy mi magunk mérjük meg a kiállított darabot, mert a bútorkatalógusokban feltüntetett méret nem mindig pontos! Vegyük figyelembe, hogy egy kanapénak lehet íves a karfája, az ágykereteknél legtöbbször  a beleillő matrac méretét adják meg pl: 160x200 cm, a szekrényeknél előforduló korona vagy láb benne van-e a teljes magasságban..egyszóval legyünk körültekintőek. Ha pedig beszereztük, gondoljuk végig az útvonalat amíg a végleges helyére kerül. Kellően be legyen csomagolva, vigyázzunk, ha van benne csúszkás fiók, mert a fiókelőlap könnyen sérül, mozgatható polc, vagy ha puha fából van (pl. borovi fenyő) a tükrös, üveges elemeket már nem is említem. Legyen szállításkor kellően lerögzítve, és a matracokat ne hajtsuk össze, azzal a jelszóval, hogy: hazáig úgyis kibírja! A vákuum matracokon kívül nem tesz jót egy matracnak sem a hajtogatás! Gondoljuk át, ha már van meglévő bútorunk az adott helységben mennyire fog arányaiban, méreteiben hozzá passzolni az új? 

                 
                                  Tudjuk meg a bútorok pontos méretét!

A meglevő bútorokkal, berendezésekkel mennyire lesz összhangban?
Vegyük figyelembe, ha új darab kerül már meglévő bútorok, berendezések mellé milyen a stílusa, színe, anyaga, mintája, fogantyúja, lába, egyedi jellemzői. Nem kell minden kategóriában egyezniük, elég ha van 1-2 jellemző, ami miatt passzolnak egymáshoz. Minél jobban összeillenek egy helységben a bútorok és a berendezések, annál harmónikusabb a hangulata. Válasszunk megfelelő falszínt, burkolatot, fényeket. 

               Ízlésesen berendezett babaszoba összeállítás fenyőbútorból

Lapraszerelt vagy összeszerelt állapotban vásároljam meg?
A nagyobb bútoráruházaknál nem sok választási lehetőségünk van, a kezünkbe nyomják a dobozt és oldd meg! De a bútorboltok többségénél vásárolhatunk összeszerelt bútorokat is. Sokan ilyenkor megkönnyebbülnek, mivel megúszták a "legózást". A lapraszerelt bútorok azért praktikusak, mert nem kell a szűk lépcsőfeljáróban vagy liftben gondolkodni hogyan tovább? Van olyan kategória, amit nem lehet egyben szállítani, ezek az ágykeretek. Vannak olyan "jófej" eladók, akik összeszerelik helyettünk a kért elemeket, mert kirázzák már a kisujjukból és csupán szívességből megteszik. Előfordul, olyan is, hogy a vásárló dönti el, hogy a kiállított darabot szeretné vagy a lapraszerelt változatot. Csak sajnos ez a ritkább eset. Ezek már mind csakis az eladók jóindulatán múlik. 

             
                                         Használja az összeszerelési útmutatót!

Az összeszereléshez 1-2 jó tanács:
Általában a nagyobb bútorok, többelemes szekrények nem egy dobozból állnak. Nézzünk utána, hogy megvan-e az összes doboz és hogy melyik milyen elemeket tartalmaz. Miután kibontottuk csoportosítsuk és számoljuk meg külön a lapokat, külön az alkatrészeket. Kövessük a számozást, sorrendet. Gondoljuk át, hogy az elemek merre nézzenek (élfóliázott rész előre). Vigyázzunk a lapok érzékeny sarkaira, a fa tipli pontos helyére, használjunk inkább gumikalapácsot, óvatosan bánjunk a faragasztóval. Stabil, erős bútort hozzunk létre, a csavarokat erősen húzzuk meg, a hátlapot-ami legtöbbször farostlemez-minél több szeggel vagy facsavarral rögzítsük, mert növeli a stabilitást. Az ajtók rögzítésére szánt zsanér vagy pánt a felszerelés után állítható, sőt 10-ből 10-szer ajánlott, hogy minél szebben álljon oldalról,szemből az ajtó és minél könnyebben legyen használható. A fiókelőlapok se álljanak ki, szépen simuljanak, ne lötyögjenek. A kisebb mélységű, labilisabb (főleg ha üveges) elemeket célszerű igényesen a falhoz rögzíteni. Ez egy gyerekbarát megoldás is egyben.

Az olcsóbb bútorokat részesítsem előnyben vagy a minőségi anyagokból készült darabokat, amelyek élettartama sokkal nagyobb?
Egy bútordarabot nemcsak 1-2 évre vásárolunk általában, hanem arra törekszünk, hogy minél tovább kiszolgáljon minket. A nagyobb lakberendezési áruházak kínálata a hihetetlenül olcsótól a premium minőségű drága termékekig terjed, amibe sokszor beleszédül az ember. Az olcsóság abban rejlik, hogy anyaguk (bútorlap vagy fa) vastagságát igencsak lecsökkentették. A megszokott 18-19 mm ezekben a bútorokban a fele! Meg kell nézni a papírvékony élfóliázást, mennyi a súlya, a terhelhetősége, milyen típusú fenyőből készül, és az mivel lett lekezelve. Döntő többségben ezeknek a termékeknek az ára a döntő. De ha hosszabb távra tervezünk, át kell gondolnunk mi a kifizetődőbb? 1-2 évente cserélgetni a kigödrösödött szivacsot az ágyunkban, van venni egy  jó minőségű matracot, ami egészséges, kényelmes alvást biztosít számunkra hosszú időn keresztül. A matracon ne spóroljunk, mert az egyik legfontosabb használati tárgy otthonunkban. 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése