2014. március 11., kedd

Borovi vagy Luc?

Borovi / Erdei fenyő 

Sűrű évgyűrű szerkezet, egyenes szálszerkezet jellemzi nagyon gyantás, tehát nagyon tartós is, ami értékes fenyő faanyaggá teszi, fája alaktartó, az egyik legelterjedtebb fafaj. Az erdei fenyő növekedési feltételeire nagy hatással van a talajvíz szintje. A fenyő gyökérzete nagyon érzékeny rá, jelentős csökkenése, vagy akár megemelkedése fenyvesek kipusztulásához vezethet. Ez az érzékenység a korral változik. Az erdei fenyő sűrű, masszív fa, gazdag gyanta tartalommal. A fiatal fa erezete egyenes, az idősödőé viszont ferde. Ha az erdei fenyő száraz, gyenge nedvesség tartalmú talajon nőtt, sűrűbb és így ellenállóbb a sérüléseknek.
Az erdei fenyő tűlevele különféle vitaminokban gazdag, A tűlevélből készítenek még speciális gyógyító-vitamin krémet, orvosi célra. A hazai feltalálók részéről néhány évtizeddel ezelőtt már kigondolásra került az a gyártósor, amely képes lett volna ennek a gyártására, de számos ok miatt itthon nem került kivitelezésre.
A legtöbb üdülőhelyen a legelterjedtebb faj a fenyő, azon belül az erdei fenyő. Ez nem véletlen. Az erdei fenyő nagyon sok illékony anyagot bocsát ki a levegőbe, amely megsemmisíti a káros baktériumokat, vírusokat, emiatt aztán kedveltté vált ezen a területen is.
A fenyőbútorgyártás legkedveltebb és legjobb alapanyaga.

     www.afenyobutor.hu

Lucfenyő 

A lucfenyő gyantatartalma közepes, alacsony sűrűségű de kedvező szilárdsággal rendelkező faanyag. Fája rugalmas, szívós.
Küllemre a lucfenyő világosabb, fehérebb árnyalatú, míg a borovi valamelyest sötétebb, sárgásabb (gyantásabb), erezettebb faanyag.
A szibériai lucfenyő fogékony mindenféle betegségre, élősködőre, ezért sokszor nagyobb mértékű a beteg fák aránya, mint az adott területen élő összes többi tűlevelű fertőzöttsége. A fa kifolyó gyantát, illóolajat ad, amit bevágásos módszerrel nyernek ki. Ezt az eljárást viszont még nem használják ipari méretekben. Ennek oka elsősorban az, hogy ahogy már szó volt róla, a lucfenyő nagyon fogékony mindenféle betegségre, rothadásra, ami hátráltatja a folyamatot. Ezért ma többségében a gyanta, illóolaj kitermelés speciális módszerrel az erdei fenyőből történik.
Lucfenyő fa felismerhető viszonylag kis súlyáról, valamint a jó rugalmasságáról.
A lucfenyő kiveszi részét a környezet megóvásában is, hiszen leköti a szennyező anyagokat és lekötését porszűrést végez, továbbá megóvja a vízforrásokat az elszennyeződéstől.

            Luc fenyő                    Borovi fenyő

A bútorgyártásban a borovi fenyőt részesítsük előnyben: tartósabb, szebb, elterjedtebb,  jobb minőségű anyag. A vásárlás után az idő múlásával érik, sötétebbé válik a színe. Jellegzetes, nagyon kellemes fa illata van. Aki kedveli, annak élmény sétálni egy fenyőbútor üzletben, de otthonunkban is hosszan tart ez az kellemes aromás illat. 




A gázrugóról...

A gázrugó a nagyszámú variációs lehetőségének köszönhetően majdnem minden szerkezetnél használható. Alkalmazható súlykiegyenlítésre vagy mozgó részek alátámasztására. A gázrugó egy hengeres kialakítású nyomórugó. A munkát a dugattyúrúd végzi
melyhez szükséges erőt a gáz nyomása, mennyisége és a dugattyúrúd átmérője határozza meg. A progresszív jelleggörbe dacára, megfelelő konstrukciós kialakítással a teljes munkafolyamat alatt majdnem azonos erőlefutást lehet elérni. Az élettartam sok tényező függvénye. Egy helyesen megválasztott gázrugó több ezer löketet bír ki. Figyelemmel kell lenni: a lehetőség szerinti csekély mértékű löketre, közepes nyomásra, megfelelő beépítésre, stabil megfogásra, normál környezeti hőfokra. Ezenkívül fontos, hogy a dugattyúrúd ne sérüljön (pl.: karcolás) mivel ezek a
tömítéseken keresztül a gázrugó belsejébe kerülnek, melyek nyomáscsökkenést okozhatnak
és végső esetben a teljes tönkremenéshez vezethetnek.
gazr11 (1)

2014. március 10., hétfő

Kókuszmatracok tulajdonságai

A gyerekmatrac típusai leginkább kortól függően változó szerkezetűek lehetnek. De a legjellemzőbb alapanyag a gyerekmatracok esetében a gumírozott kókusz réteg. Egy jó gyerekmatrac tulajdonságai között kell, hogy szerepeljen a jó szellőzés, az antiallergén hatás, strapabíróság, akár az átmosható szerkezet is. Ezeket a tulajdonságokat leghatékonyabban a kókusz réteg tudja ellátni. A kókusz gyerekmatracok belsejébe sem az atka, sem más korokozó sem tud megtelepedni. Ezért is a kisebb gyerekek számára kb. 4 éves korig, amíg a test vonalai nem kezdenek el kifejlődni, addig a tiszta kókusz adhatja meg a kellő alátámasztást a gerincnek, illetve ezek a matracok akár a zuhany alatt is megállják a helyüket. Így is elősegítve a gyerekmatrac tisztán tartását. Ezeknél a típusoknál választható akár főzhető matracvászon is, ami a mindennapi kezelést még jobban megkönnyíti. Ha már a gyerek testének a fejlődése elindult, akkor igényelheti a puhább fekhelyet is. Ebben az esetben is a legjobb megoldás a kókusz felhasználása, csak ezeknél a gyerekmatracok fajtáknál a kókusz már csak a matrac magjában jelenik meg a kellő tartás elérése végett. Kb. 4-10 éves kor között már indokolt a hideghabbal kombinált kókusz gyerekmatrac választása. Ebben a matracban már a komfort réteg kialakítása is megtalálható, ami képes ellátni a megfelelő vonalkövetéssel a test alátámasztását. Viszont annyira puha réteget képez a gyerekmatrac fekvőfelületén, ami megfelelően engedi belesüllyedni a matracba a vállat és a csípőt, viszont eközben a kókusz biztosítja a derékrész alátámasztását, így szintben tartva a gerincet alvás közben. Általában ezek a típusok is levehető, mosható huzattal vannak ellátva a tisztíthatóság érdekében. A korral előre haladva már ezt követően leginkább ifjúsági matracokról beszélhetünk, aminek komfortja már majdnem megegyező a felnőtt matracok komfortjával. Itt már szélesebb körben lehet válogatni a komfortigény és az alvási szokás alapján.


                                                         Kókuszmatrac belső szerkezete


                                                                                                                                 www.afenyobutor.hu

2014. március 6., csütörtök

Bútorok csomagolása

A nagyobb méretű, összeszerelt állapotban levő bútoroknál különösen fontos a megfelelő csomagolás. Leggyakrabban ütődéstől, karcolástól, helytelen mozgatástól, szállítás közben keletkezhetnek. A termékek sarkára, élére, törékenyebb részeire szükséges nagyobb odafigyelés. 

Többféle csomagolóanyag létezik: az átlátszó fólia az egyik, aminek nem sok jelentősége van. Leginkább hullámpapírt használnak erre a célra, amely már hatékonyabban védi a bútort, lehetővé teszi a bútor szállítását, fogását, ragasztószalaggal esztétikusan lehet rögzíteni. Sajnos az elég ritka, hogy sarokvédőt vagy szállítólécet (a bútorok aljára helyezhető, hogy a tologatás ne okozzon sérülést).

Ha egy csomagoláson sérülést észlel, bontsa ki a terméket és nézze meg, hogy azon is tapasztal-e hasonlót. Ha igen, még az üzletben jelezze, hogy ki szeretné cserélni másikra, mert utólag a kisebb sérülések nem garanciálisak.

                           
                                                      Így NE szállítsunk bútort!

A fenyőbútorok kezelése

Ha fenyőbútorunkat szeretnénk minél tovább jó állapotban látni, akkor csak száraz ruhával takarítsuk. Nagyon fontos, hogy ne tegyünk nedves, meleg vagy hideg tárgyakat a fenyőbútor felületére, mert azok nyomot hagynak. Az egyetlen anyag tehát, ami felhasználható az a viasz és a méhviasz. Ezek az anyagok új életet lehelnek a fába, anélkül, hogy károsítanák azt.






A fenyőbútor élő fa, ezért tilos tisztítószereket használni a takarításához. Sőt kerülni kell minden vegyszert, mert ezek károsíthatják a fenyőbútor felületét. Azt fontos letisztázni, hogy a fenyőbútor esetében időről-időre szükség van a felszín újrakezelésére, hogy a bútor megőrizhesse a jellegét. Ezt könnyedén megtehetjük egy méhviaszos ápolóval, ami illatmentes és vegyszermentes, így nem fogja bántani a fenyőbútort, viszont felületét és mélyebb rétegeit is jól táplálja. A méhviasszal csak be kell dörzsölni a fenyőbútor felületét, majd megvárni, amíg a rostok magukba szívják ezt az anyagot. Miután lekezeltük a fenyőbútort, észre vehetjük, hogy színe sokkal mélyebb és élénkebb lett, a felülete pedig felfrissült és fényesebbé vált. Ez általában azért van, mert a fenyő egy természetes anyag, így még a bútor elkészülte után is lélegzik.


                                                                                                                                 www.afenyobutor.hu

A fenyőbútorok hatása egészségünkre

A fenyőbútorok alapanyagukból adódóan álladóan változnak, szabályozzák a lakás páratartalmát.Az idő előrehaladtával egyre sötétebbre változtatják színüket és ezáltal  hangsúlyosabbá válik a fa erezete, mintázata, amely a bútor egyediségét adja.

A tömör fenyő káros anyagokat nem bocsát ki, sőt javítják a belső terek levegőjét. Hiszen a faszerkezet millió kis üreggel, csatornával tagolt, jelentős mennyiségű káros anyagot képes megkötni így a levegőből. Csökkenti az allergiás reakciók kialakulását, mivel elektromosan szigetelő, ezért elektrosztatikusan töltött lebegő port nem képez. A faanyag levegőszűrőként működik. Hatékonyan veszi fel a cigaretta füstöt, oldószereket és nitrogén-oxidot. Nem vonzza a port, így gyakori takarítást nem igényel. A fa antibiotikum, ugyanis vizsgálatok igazolják, hogy nyílt pórusú faanyagon a gyomor és bélbetegségekért felelős baktériumok nem képesek életben maradni.





A fenyőbútor a komfortérzet kialakításában is egyedülálló teljesítményre képes,ugyanis a fenyőbútorokkal berendezett térben kiegyenlített a levegő páratartalma. Túl nagy nedvesség esetén felveszi a vizet, míg a szárazabb periódusban leadja azt. Párologtatóra általában nincs szükség az ilyen helyiségekben. Természetesen a hirtelen hőingadozást nem kedveli, szélsőséges körülményektől óvni kell bútorainkat, például fűtőtest közelébe lehetőleg ne tegyük őket, mert a közvetlen hősugárzástól nem kívánatos elváltozások keletkezhetnek.


                                                                                                                                                                       www.afenyobutor.hu

Hogyan fessünk, pácoljunk, lakkozzunk, viaszoljunk, olajozzunk fenyőbútort?

1. Festés

A legegyszerűbb felújítási forma, amit az előbb említett csiszolási művelet előz meg, ezután töröljük le róla alaposan a port, győződjünk meg, hogy nincs rajta karcolás, szennyeződés. Ezt követően felkerülhet az alapozó festék, amely a festés tartósságát biztosítja. A fenyő sok gyantát és görcsöt tartalmaz, így ha nem alapozzuk, akkor a fenyő nedvei néhány hét alatt szétroncsolják a festést. Hagyjuk, hogy az alapozó legalább 24 órán át pihenjen, mert így a fenyő képes megfelelően magába szívni a vegyi anyagokat. A pihentetés után a festék is jobban fog fedni.Válasszunk olaj vagy latex alapú festéket, mert ezekkel lehet a legjobban elérni a kívánt megjelenést. A fenyőbútort legalább két rétegben kell festeni a megfelelő fedés érdekében. A második réteg felvitele előtt hagyjuk, hogy az első réteg teljesen megszáradjon. Hosszú ecsetvonásokkal dolgozzunk és lehetőleg szálirányban haladjunk, mert csak így leszünk elégedettek az eredménnyel. Lehet egyszínű vagy antikolt, koptatott hatású a felület. A festékszóró profiknak való és nagyon macerás, mert munka közben is folyamatosan tisztítgatni kell és bármikor megfolyhat a festék, amit a másik kézben lévő hengerrel vagy ecsettel lehet gyorsan orvosolni. A festékboltokban segítenek tájékozódni, ha eldöntötted melyik változatot használnád szívesen. Nézz körül a szobában, és a többivel harmonizáló szín mellett dönts! Nem kell feltétlenül ragaszkodni a festéshez, hiszen vannak egyéb lehetőségek is.


                                                      Komód lazúrozása


2. Pácolás, lakkozás

Fontos a kezelendő felület, ebben az esetben a fenyőbútor típusa, hiszen ha nem egyféle fáról van szó, akkor eltérő színű lehet a végeredmény.Szintén befolyásoló tényezők: ha már előzőleg kezeltük a bútor felületét valamilyen felületi hibákat enyhítő szerrel, vagy folteltávolítóval, halványítóval, esetleg rovarölő szerrel, akkor azok szintén elszíneződést okozhatnak a pác végleges színében, vagy a lakk felületén.Ha valamilyen oknál fogva csiszolnunk kell a felületen, akkor azt még a kezelés előtt tegyük meg, és mindig éles csiszolópapírt használjunk hozzá, mert a kopott csak tönkreteszi a fenyőfa pórusait, illetve kifényesíti a felületét. A csiszolásnál még arra érdemes figyelnünk, hogy szálirányba csiszoljunk, mert ha nem úgy tesszük, a lakkozás vagy pácolás végleges eredménye nem lesz szép. Szintén fontos, hogy ha fenyőbútort csiszolunk, utána mindig alaposan portalanítsuk le, mivel a fapor összecsomósodik a pác vagy lakk hatására és odaszárad, majd csúnya felületet eredményez, és megtörik rajta a fény.



Amennyiben a pácolást és a lakkozást is választjuk, természetesen a pácolást kell először elvégeznünk, majd csak a tökéletes száradás után jöhet a lakkozás. Azonban pácolás előtt mindig érdemes próbapácolást készíteni egy kisebb felületen.Azt is vegyük figyelembe, hogy a nyers fabútornak a pác más színt ad, és a pácolt fabútornak a lakkozás ismét egy újabb árnyalatot kölcsönöz. Emiatt céltudatosan olyan színeket válasszunk, amelyek egymáshoz passzolnak, így nem érhet minket meglepetés a kész fenyőbútor láttán.Fontos továbbá, hogy ha saját magunknak színezzük a fenyőfa bútorunkat, akkor az egész felületet egy ember csinálja meg, így ugyanolyan lesz a munka minősége az egész felületen.

Többféle pác, és lakk létezik más-más alapanyaggal, amelyeknek egyenként megvan a saját felhasználási útmutatójuk, ezeket mindig követnünk kell a tökéletes eredmény elérése érdekében.




2. Ragasztás

Többféle alapanyagot használhatunk erre a célra: tapétát, szalvétát (dekupázs technikával), képeket, fényképeket, öntapadós matricát. A lényeg: a felületre ragasztva esztétikusan mutasson, ne legyen levegős. A szalvétát, lakkozzuk le alaposan, a fényképeket borítsuk be egy üveglappal.

Bár a kivitelezés nagyobb odafigyelést igényel, mint a festés esetében, de a végeredmény is sokkal hatásosabb lesz.


 Komód felújítása tapétával          és                    dekupázs technikával


3. Textil, alkoholos filc, dekorfűrész  használata

Ha egy kicsit puhább hatást szeretnénk elérni, akkor vonjuk be az adott bútort bármilyen textillel. Ahhoz, hogy valóban jól mutasson, elég sokat kell majd pepecselni vele, de így egészen más lesz a tapintása is, a megjelenéséről már nem is beszélve. A merészebb hatás érdekében használhatunk műszőrmét, tollakat, farmer vagy állatmintás anyagokat.

Ha van bennünk egy jó adag kreativitás, akkor ragadjunk alkoholos filcet. Alkossunk az asztallapra, vagy bármilyen felületre nekünk tetsző mintákat, és száradás után lakkozzuk le.

Ha ezek közül a lehetőségek közül egyik sem nyerte el a tetszésünket, akkor csináljunk valami igazán szokatlant. Egy asztallapot fel lehet dobni úgy is, ha dekorfűrészzel mintákat vágunk bele. Nem egyszerű feladat, de igazán mutatós.






Rusztikus fenyőbútorok

Rusztikus szó jelentése, értelmezése: paraszti, falusias, egyszerű, rusztikával kiképzett.A rusztikusnál a természetes anyagok- fa - sokszor egy színű, lehet fényes és matt is részben, pácolt, sokszor koptatott-kopott vagy egyenetlen felszínű, de időtálló bútorok. A textilek matt/pasztell színekkel, kisebb kontrasztú mintázattal, általában a rusztikusnál mindennél pasztell színek vannak és sok föld szín, kedvelt a tégla a kő és kerámia járólap és csempe. Az enteriőrre alapvetően a funkcionalizmus, a kényelem, és a harmónia jellemző. Erősíthetjük ezt a stílust egyedi darabokkal, amelyek nem csak a bolhapiacról, nagymama padlásáról kerülhetnek elő, hanem egyedileg és készíttethetünk.


Retro vagy rusztikus???


Retro: múltba való visszatekintés, régi korok divatját vagy szokásait felújító irányzat. 


A fenyőbútor idővel változik: színe mélyebb lesz, a hőmérséklet változások pedig megkoptatják fényét, mégis egy kis törődéssel és ápolással nagyszerű rusztikus fenyőbútort varázsolhatunk belőle, ami növelheti az otthon varázsát és annak egy természetes hatást kölcsönöz.
Gyakran készítenek újrahasznosított lapokból rusztikus fenyőbútorokat, amivel az otthon melegsége biztosított. Ma már találunk olyan áruházat, ahol a klasszikus fenyőbútorok mellett régi, hagyományos módon összeszerkesztett darabokat is megvehetünk.Rendszeresen polírozzuk, de soha ne töröljük át őket vizes ruhával.

 



2014. március 1., szombat

Természetes felületkezelő anyagok (olajok, viaszok) a fenyőbútorokon

A hagyományos felületkezelő anyagok, a környezettudatos szemlélet térhódítása miatt – a forgalomban lévő műanyag lakkfilmek alternatívájaként – újra reneszánszukat élik.


                                                 felületkezelés, ragasztástechnika, lakk, pác, felületkezelő anyag, jellegzetes felületkezelési hibák

A természetes felületnemesítő- és védő bevonatok általában két rétegből épülnek fel: egy olajos impregnáló alapozó rétegből, és egy viaszos fedőrétegből.
A kész bevonat olyan, mint az élő emberi bőr: megvéd a természet külső hatásaitól, és állandóan alkalmazkodik ahhoz. Az olaj mélyen beszívódik a fába, a fát impregnálja, azaz csökkenti nedvességfelvevő képességét, és védi a felületét a különféle normál igénybevételtől, szennyeződésektől. A leheletfinom, vékony viaszbevonat, selymes fényt ad a bevonatnak és vízlepergetővé tesz – védi és nemesíti a fát.
A kész bevonat a kezelt felület szépségét kiemeli, színeit feltüzeli, selymes fénye és bársonyos tapintása nem hamisítja meg a fa természetes szépségét. Csodálatosan harmonizálnak a markáns ághelyekkel és a fa életteli erezetével.
Az olajozott-viaszolt felület nem lesz egyre kopottabb és lestrapáltabb a használattól, a kezelt anyaggal együtt öregszik, egyre nemesebbé, patinásabbá válik. A bevonat portaszító, könnyen  saját, természetes ápolószereivel tisztítható, és felfrissíthető. Sérülés esetén, kis felületen is javítható.
Az olajozott viaszolt felület természetes és illik a fához. Akár otthon is könnyen elkészíthető. Tartós, időtálló, természetes patinával érő, könnyen ápolható és felújítható felületet ad. Az olajozott viaszolt felület antisztatikus, nem töltődik fel, nem vonzza magához a port, ezért is nagyon kevés tisztítást, ápolást igényel. Gyerekbútorok, játékok kezelésére is ideális választás!
Attől függően, hogy milyen felületet szeretnénk, többféle anyag (kezelési mód/lehetőség) közül választhatunk:
  • csak olajozott - élénk, feltüzelt szín. Ha szeretnénk tudni milyen lesz az olajozás után a kezeletlen fa nedvesítsük meg egy jól kinyomott szivaccsal ronggyal: olyan! Alacsonyabb igénybevételű beltéri bútoroknál, pl. szekrénybelsőknél lehetőség van csak egyetlen rétegben olajozott felületek készítésére.
  • olajozott, viaszolt felület - élénk, tüzes szín (kipróbálhatjuk, ha a kezeletlen fát megnedvesítjük, ugyanezt a színt eredményezi az a kezelés, csak tartósan)
  • fehérített olajozott felület (ha világos fák természetes színét szeretnénk megőrizni - 5% fehér pigmenttel)
  • fehérített szappanos felület (ha világos fák természetes színét szeretnénk megőrizni - lúgozott, szappanozott felület)
  • színes olajozott felület (alapozó olaj + színezék)



                                                                                                                                                                 www.afenyobutor.hu